Posted on

Zero waste i less waste– chwilowy trend, czy styl życia, który zostanie z nami na dłużej?

zerowaste1

Zero waste i less waste to trendy, które mają wpływ na świadome kształtowanie stylu życia. Ich celem jest zmniejszenie produkcji śmieci oraz wykorzystywanie ich jako surowce wtórne do wytworzenia nowych dóbr. Wyznawcy tych ideologii chcą ograniczać ilości kupowanych rzeczy do minimum oraz pozbywać się konsumpcyjnych nawyków.

O ideologii zero waste i less waste można szerzej przeczytać na wielu blogach i forach internetowych, które cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Wydano również kilka książek na ten temat. Coraz więcej osób świadomie podchodzi do zakupów, szczególnie jeśli chodzi o branżę modową. Zaczynamy rozumieć, że często sprawdza się stara reguła „mniej znaczy więcej”. Stawiamy na jakość kupowanych ubrań i coraz częściej zwracamy uwagę na skład surowcowy tkanin oraz na to gdzie zostały one wyprodukowane.

Istnieje wiele polskich marek modowych, które za punkt honoru obrały sobie szycie w Polsce, niektóre poszły o krok dalej i postanowiły szyć tylko z tkanin polskiej produkcji. Taką filozofię wyznajemy również w Oak Root. Wybieramy tkaniny produkowane w Polsce, a ubrania szyjemy w naszej pracowni. Nasz styl pracy bardziej przypomina staromodną manufakturę, ale to nam pasuje, bo mamy kontrolę nad całym procesem produkcyjnym. Ręcznie kroimy wszystkie elementy odzieży, dlatego możemy minimalizować ilość odpadów – skrawków materiału. Wykorzystujemy je później do próbnych przeszyć i do utrzymania czystości w pracowni zamiast papierowych ręczników.

zerowaste2

Nie chciałyśmy jednak na tym kończyć. Od lat staramy się zwiększać swoją świadomość na temat ekologii i ograniczać ilość produkowanych śmieci. Nasza planeta, przez ostanie stulecie została przez nas ludzi mocno wyeksploatowana, teraz musimy dokładać wszelkich starań żeby nie pogarszać stanu i tak już zanieczyszczonego środowiska.

Zastanawiałyśmy się, co jeszcze możemy zrobić, żeby mieć pewność, że nasza produkcja nie przyczyni się do pogorszenia kondycji Ziemi. Z jednej strony wiemy, że to, co robimy, jest małą kroplą w morzu, ale wierzymy, że nawet małe jednostkowe zmiany, mogą przyczynić się do rzeczy wielkich.

Postanowiłyśmy że papierowe metki do ubrań i akcesoriów Oak Root będziemy wykonywać same, z makulatury. Te, które widzicie na zdjęciu są zrobione ze skrawków form krawieckich (białe) i z kartonowych kopert po przesyłkach (beżowe). Sukcesywnie zbieramy papierowe skrawki i wycinamy z nich prostokąty 5×10 cm, które później dziurkujemy i stemplujemy własnoręcznie zrobionymi pieczątkami. Jeśli jesteście ciekawi jak zrobiłyśmy nasze pieczątki, dajcie znać w komentarzach 🙂

zerowaste3

Kolejnym krokiem do zmniejszenia ilości śmieci była rezygnacja ze standardowych kartonowych opakowań. Nasze produkty pakujemy w bawełniane woreczki wielorazowego użytku, które szyjemy oczywiście same. Są uszyte z takiego samego materiału, co podszewki plecaków worków Oak Root, dzięki czemu może to być element wspomagający organizację wiecznie latających po plecaku przedmiotów np. ładowarek i słuchawek.

Inną opcją wykorzystania takiego opakowania jest np. przechowywanie bielizny w czasie podróży czy też pranie delikatnej bielizny (możecie mi uwierzyć, bawełniany woreczek to najlepszy sposób na pranie biustonoszy w pralce – w ogóle się wtedy nie niszczą!). Pomysłów na wykorzystanie naszych worków opakowaniowych mamy mnóstwo. W przyszłości nakręcimy dla Was film, do czego jeszcze mogą się Wam przydać.

zerowaste4

Mamy nadzieję, że moda na ograniczanie ilości produkowanych śmieci to nie będzie tylko chwilowy globalny trend i że pozostanie z nami na dłużej 🙂

A jak jest u Was? Co robicie żeby zadbać o środowisko w swoim codziennym i zawodowym życiu? Podzielcie się z nami w komentarzach, chętnie zainspirujemy się Waszymi doświadczeniami.

Do przeczytania

Kasia S.

4 thoughts on “Zero waste i less waste– chwilowy trend, czy styl życia, który zostanie z nami na dłużej?

  1. Ja trzymam się zasady „Be the change you wish to see in the world”. Moim zdaniem, każda nawet mała zmiana jest dobra i potrzebna. Ja planuje zakupić woreczki do pakowania np. Warzyw czy owoców podczas zakupów i metalowe słomki do picia!

    1. Świetny pomysł 🙂 Zawsze zastanawiało mnie jak taką metalową słomkę umyć, żeby mieć pewność, że jest czysta w środku. Czy masz na to jakiś patent?

      1. Możesz kupić szczoteczkę do mycia takiej słomki. Ale to już kolejny wydatek ?

      2. Zmywarka… chyba albo jakaś mała szczoteczka na druciku

Dodaj komentarz