Posted on

Rower to jest świat! Trasa na 2019 rok

04_gdzie_na_rower_min2

Fajna jest ta nasza podlaska okolica. Chodźcie, chodźcie, zobaczycie, że warto tu przyjechać! Było już o schronach Linii Mołotowa, o biebrzańskich bagnach, to teraz będzie trochę o wycieczkach rowerowych. Takich bliskich na dwie, trzy, pięć godzin.

Dąbrowa Białostocka, to świetny punkt wypadowy dla osób, które lubią robić średniej długości trasy rowerowe. Można pojechać do Kamiennej Starej, zobaczyć Biebrzę i rozpostartą nad nią metalową konstrukcję mostu kolejowego, czy zabytkowy dworzec, pamiętający jeszcze czasy carskiej Rosji. Później przejechać przez malowniczą Hamulkę, wytrząść wszystkie mięśnie i kości na najbardziej dziurawej drodze asfaltowej w Kuderewszczyźnie, jaką kiedykolwiek miałam okazję jechać i trafić do Zwierzyńca Wielkiego, z którego będzie dzielić nas już tylko 13 kilometrów, tym razem gładkiej drogi, biegnącej pośród pól i podmokłych lasków, od Dąbrowy. Cały szlak to około 28 kilometrów bardzo przyjemnej jazdy.

Ale to była moja ulubiona trasa rowerowa lata 2018. W tym roku zmieniamy kierunek, bo w Jacznie, Ostrowiu i nawet w Szuszalewie, wylano nowy asfalt i marzenie każdego lokalnego rowerzysty się spełniło. Droga jest równa, gładka i prawie nie ma jeżdżących po niej samochodów.

Wytyczyliśmy więc nowy szlak na rok 2019 i dopóki będzie dopisywać pogoda, nie zawahamy się odkrywać jego tajemnic. Dokładny przebieg trasy i jej atrakcje możecie zobaczyć na grafice poniżej 🙂

grafika_mapa1

Wyprawa inaugurująca sezon odbyła się zeszłej niedzieli. Wzięły w niej udział trzy rowery i tyle samo osób. Wszyscy dojechali szczęśliwie do wyznaczonego celu. Do plecaków spakowaliśmy potrzebny prowiant, stały ekwipunek wycieczkowy i ruszyliśmy w drogę.

Pierwszy przystanek zrobiliśmy po 13 przejechanych kilometrach w malowniczej wsi o nazwie Siderka, gdzie znajdują się pozostałości po młynie wodnym. Na drewnianym moście wśród pięknych okoliczności przyrody, Klarens przygotował nam kawę na małej kuchence turystycznej. To bardzo ciekawy wynalazek, który zabieramy ze sobą na wszelkiego rodzaju wycieczki. Za każdym razem, kiedy ją odpalamy, cieszymy się jak dzieci, że będziemy mogli wypić świeżo zaparzoną kawę czy herbatę, na świeżym powietrzu.

Po dość długim odpoczynku wśród szumu wody rozbijającej się o tamę, ruszyliśmy w dalszą drogę. W Bieniowcach trafiliśmy na niespotykany okaz dębu. Na zakończeniu jego gałązek znaleźliśmy okrągłe, duże narośle w jasnoróżowym kolorze. Wikipedia podpowiedziała nam, że to „oak apple”, czyli zmutowany pąk liścia dębu, w którym rozwija się larwa osy. Nikt z nas nie widział nigdy wcześniej czegoś takiego!

Ostatni przystanek na 43 kilometrowym szlaku zrobiliśmy w naszym ulubionym Kropiwnie. Kiedy wjeżdżaliśmy pod dużą górkę, zaczął wiać silny wiatr i dosłownie wtoczyliśmy się pod nią ostatkiem sił. Miejscem docelowym była wysoka skarpa, z której podziwialiśmy widoki na biebrzańskie bagna, dopatrując się łosi i saren, ale tym razem naszym oczom ukazały się jedynie bociany. Choć i na nie warto było popatrzeć. Zanim rozpaliliśmy ognisko i upiekły się pierwsze kiełbaski, każdy z nas, na sucho, wsunął po kromce chleba. Byliśmy tak umęczeni pierwszą w sezonie wyprawą, że nie mogliśmy już dłużej czekać, aby wrzucić coś na ząb. A kiedy już kiełbaski doszły, to smakowały jak nigdy.

012_gdzie_na_rower_min

To była bardzo udana niedziela, mimo że powrót do dąbrowy nie należał do najłatwiejszych. Wiatr nabierał siły, ale stawialiśmy czoła jego kapryśnym podmuchom do samego końca tej bądź, co bądź długiej wyprawy 🙂

Poniżej wyróżniłam główne punkty tej trasy:

– Różanystok – Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, Zabytkowy kościół w stylu barokowym z XVIII wieku

– Siderka – kamienny młyn na rzece Sidra

– Jaczno – mała wieś, w której znajdują się dwie cerkwie – świątynie prawosławne

– Kropiwno – wieć położone nad Biebrzańskimi bagnami, gdzie można obserwować życie dzikich mieszkańców podmokłych terenów

Napiszcie jakie są Wasze ulubione szlaki rowerowe? Gdzie warto się udać? 🙂

 

Niech moc przygód będzie z Wami!
Kasia S.

Dodaj komentarz