Posted on

Jak spakować się na wyjazd w plecak lub walizkę

jak_sie_spakowac_w_plecak_3

Sezon wyjazdowy rozpoczął się na dobre. Dwudziesty pierwszy wiek daje nam ogrom możliwości podróżowania. Granice są otwarte, a loty tanie. Możemy pojechać, tam gdzie tylko dusza zapragnie. Jednak z okazjami lotniczymi często wiąże się możliwość zabrania ze sobą jedynie bagażu podręcznego. Jeśli zastanawiacie się jak można sprytnie spakować się na wyjazd, zabierając ze sobą tylko małą walizkę lub plecak, zapraszam do dalszej lektury 🙂

Zamiłowanie do organizacji przestrzeni bagażowej odkryłam jeszcze jako świeżo upieczona nastolatka, kiedy po raz pierwszy pojechałam na obóz harcerski. Okazało się, że można spakować wszystkie potrzebne rzeczy i ubrania, na dziesięciodniowy biwak w jedną torbę podróżną. W kolejnych latach, kilka tygodni przed wyjazdem, spotykałam się z moimi koleżankami, żeby stworzyć listę obozową. Po kilku takich wyjazdach, doszłyśmy do niezłej wprawy w kompresowaniu swojego bagażu.

Dziś już co prawda, wśród znajomych, nie mamy tyle entuzjazmu i czasu, żeby spotykać się dwa tygodnie przed wyjazdem i skrupulatnie planować każdy najdrobniejszy szczegół składu naszego bagażu. Jednak tamte doświadczenia nauczyły mnie, że można wyjechać na tydzień z niewielką ilością rzeczy i nadal świetnie się bawić i dobrze wyglądać, podczas wyprawy.

jak_sie_spakowac_w_plecak_2

Nasze podróże są zazwyczaj aktywne, więc dużą uwagę zwracamy na to, czy ubrania, które ze sobą zabieramy będą wystarczająco wygodne. Zanim zaczniemy się pakować, warto pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

1. Ograniczamy ilość ubrań, tworząc z nich zestawy, gdzie większość rzeczy do siebie pasuje.

2. Pakujemy rzeczy tak, żeby mieć do nich jak najłatwiejszy dostęp i składamy w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca.

Jeśli chodzi o ubrania i akcesoria to dobrze jeśli:

– wszystkie góry pasują kolorem i stylem do wszystkich dołów

– okrycie wierzchnie pasuje do reszty ubrań i spełnia swoją funkcję ochronną, przed warunkami atmosferycznymi

– buty są wygodne i również pasują do reszty. Na weekendowy wyjazd zazwyczaj wystarcza mi jedna para butów sportowych i sandałów/japonek, a na dłuższe wyjazdy dobrze mieć dodatkową parę adidasów czy butów trekkingowych.

– ilość bielizny i strojów kąpielowych to już sprawa indywidualna, ale czasem lepszym pomysłem jest zabranie ze sobą odrobiny środka piorącego i odświeżanie bielizny co kilka dni, niż dźwiganie na plecach noszonych skarpetek z całego tygodnia. Wszystko oczywiście zależy od warunków, w jakich będziemy mieszkać podczas podróży.

– przy aktywnym zwiedzaniu, przydaje się sztormiak – duży, przeciwdeszczowy płaszcz, który można zarzucić na siebie i plecak. Złożony, zazwyczaj zajmuje niewiele miejsca. Na weekend do miasta zazwyczaj wystarczy lekka, przeciwdeszczowa kurtka.

– warto pamiętać o nakryciu głowy

– przestrzeń bagażową można zaoszczędzić, jeśli zabierzemy ze sobą szybkoschnący ręcznik z mikrofibry.

– zamiast małej torebki, można zabrać bawełniany plecak-worek. Złożony zajmuje o wiele mniej miejsca i nie trzeba się martwić, że się wygniecie.

– kosmetyki „do mycia” przelewamy do mniejszych pojemników, tak żeby wszystkie zmieściły się do jednej kosmetyczki. Mydło, szampon, czy też pastę do zębów można dzielić ze współtowarzyszami drogi. No chyba, że nikt nie weźmie pasty… Znacie to? 😉

– jeśli ktoś wykonuje makijaż, dobrze sprawdza się oddzielna mała kosmetyczka na tego typu produkty. Ja wkładam do niej zawsze małe lusterko, żeby zbyt długo nie zajmować rano łazienki.

– zawsze zabieram ze sobą dwa bawełniane worki – na czystą i na brudną bieliznę.

– w plecaku nie może też zabraknąć miejsca na książkę lub czytnik ebooków i oczywiście na puszkę z konserwą tzw. żelazną rację 🙂

jak_sie_spakowac_w_plecak_4Na dzisiaj tyle dobrych rad, jeśli chodzi o pakowanie. Podzielcie się z nami swoimi sprawdzonymi sposobami na sprawne pakowanie w komentarzach. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak to wygląda u Was.

 

Niech moc przygód będzie z Wami!
Kasia S.

Dodaj komentarz